Yurtdisindaki turkler

B

BoiWorldWide

Iron
Selam beyler, yaklasik 5 yildir (4 yili Kanada, simdi de Ingiltere olmak uzere) yurtdisinda ikamet ediyorum.

Hayatimin bu donemi boyunca da cesitli ulkeleri gezme firsatim oldu. Gezdigim ulkelerde minimum 2 hafta kaldim, Turk community'leri ile cokca kez tanismak da nasip oldu diyebilirim. Turkiyeli ve Turk diasporasi hakkinda nacizane goruslerimi paylasmak istiyorum.

Ne yazik ki bu turkolar aptal orospu cocugu maalesef. Yurticinde bolunuyorsunuz anladik da dunyanin her yerinde bolunmek zorunda misiniz? Siktigimin ermenileri, yunanlari oyle birbirlerine baglilar ki siyaset,egitim,ticaret neredeyse tum her yerde birbirlerini kolluyorlar. Kurtler bile turklerden daha iyi diaspora konusunda amk. Gozlemledigim kadariyla turkolar 4 farkli fraskiyona bolunmusler;

1-) Beyaz Turkler: Turkiyede de genelde tum egitim hayatlari boyunca ozel okullarda okuyan, 3 kusaktir ticaretle ugrasan ya da milletvekili ailelerin cocuklari olurlar genelde. Okuduklari okullara yillik 40-50K dolar oderler. Geneli cok iyi insanlardir, siyaset falan nedir bilmedikleri icin muhabbetleri iyidir.

2-) Cemaatciler: Ekseriyeti fetullahci, ulkede siginmaci olarak bulunurlar. Kendi iclerindelerdir. Kendileri disindaki herkesi elestirirler. Menfaat icin iclerinde bulunanlar coktur.

3-) Aleviler/Solcular: Sagcilara laf atip dururlar. TC Konsolosluklari genelde bunlari cok tanimaz, sohbetleri koyudur. Bolca siyasi sohbet edebilirsiniz. Cogunlugu bulunduklari ulkeye cok cok onceden gelmislerdir. Ogullari,torunlari o ulkede dogmustur. Kurulan ilk Turk derneklerini de genelde bunlar kurmustur.

4-) Orta-Ust/Memur Kesim = Bunlar genelde 2010 ve sonrasi yurtdisina cikmis Turkler olurlar. Cogunlugu halen gocmenlik isleriyle ugrasiyordur. Her telden muhabbetleri vardir. Uber, lyft yapip kalan saatlerde okula vs, giderler

5-) Sagcilar/Vatandaslar = Geneli ulkeyi 1960-1980 arasinda terketmis kesimdir bunlar. Usttekilerden cok hazetmezler. Bulundugunuz yerde camii varsa kesinlikle bu vatandaslar yaptirmistir. Kendi memleketlilerini korurlar, hemsehiricilik yaptiklari olur. Ulke hasretiyle yanip tutusurlar surekli. Geneli 1 yilin 4 ayini Turkiye'de gecirir. Asiri zenginlerdir ama nasil harcayacaklarini bilmezler. Genelinin en az 5 evi, 1-2 yazligi vardir.

Turklerin geneli bu sekilde bolunmus sekilde maalesef. Bir de bir fraskiyon daha var orospu cocuklarindan olusuyor. Onlarin ben anasini sikeyim kan emici orospu evlatlari.

• +1
  • JFL
Reactions: enayispotify_34, NPC, maximum cope31 and 4 others
Cemaatçileri göremezsin de konuşamazsın da Diaspora Beyaz Türkler kendilerini Türk olarak görmüyorlar hepsinin ben amına koyayım memur kesim Gri Türklerin on kere amına koyayım alayı mı ezik orospu çocuğu olur batı hayranlığı avrupa köpekliği hat safhada kendi ezik hallerinde geberip giderler Koyu solcu ve sağcı gurbetçiler adamdır Taraflı konuşurlar objektif olamazlar ama avrupaya batıya hayran olunmayacağını bilirler Zengin falan da olmazlar genelde hep asgari ücretliler ama birçok şeyde yardımcı olurlar

• +1
Reactions: NPC and szolliontaraelis
Sonradan gocen beyaz yakali ekip ve burjuva Beyaz Turkler, yurtidisinda kendilerini Turk olarak tanimlamazlar; birileri onlara "Hic Turk'e benzemiyorsun (bunu diyen Turkleri arap zanneder)" dediginde mutlu olurlar. Kendi dertlerini ve ulkelerinin dertlerini unutup yurtdisinda cevrecilik, lgbt zart zurt gibi sahte dertler edinirler.

Yeni gocmus Turkleri gorunce kacar, ustten bakarlar.

Sonradan gocen beyaz yakali ekip ve burjuva Beyaz Turkler, yurtidisinda kendilerini Turk olarak tanimlamazlar; birileri onlara "Hic Turk'e benzemiyorsun (bunu diyen Turkleri arap zanneder)" dediginde mutlu olurlar. Kendi dertlerini ve ulkelerinin dertlerini unutup yurtdisinda cevrecilik, lgbt zart zurt gibi sahte dertler edinirler.

Bu da benim Boston ve Newyork'ta gecirdigim 1 yillik tecrubeme dayaniyor. Barmenlikle para yapip TR'ye dondum belki ileride tekrardan giderim.

Gayet normal bence. Averaj turklerden cok cok farkli oluyor bircogu. Cifte vatandasliklari mevcut, hayatlarinin neredeyse buyuk bolumu yurtdisinda gecmis oluyor.

• +1
Reactions: enayispotify_34